ویزای بشردوستانه استرالیا

استرالیا که به سرزمین کانگروها شناخته می‌شود، یکی از مقاصد مهاجرتی ایرانیان است، البته نه صرفا برای ایرانیان، بلکه افراد زیادی در جهان به فکر مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت این کشور هستند. یکی از راه‌های مهاجرت به استرالیا، ویزای بشردوستانه یا پناهندگی استرالیا است، که متاسفانه جمعیت قابل توجهی از هموطنان ما هم به فکر مهاجرت از این طریق به استرالیا هستند. در مورد این موضوع که پناهندگی چیست و پناهنده به چه شخصی گفته می‌شود، توضیح خواهیم داد

اما نکته‌ای مهم که باید به آن توجه کنید و لازم است به آن اشاره داشته باشیم، نکته زیر است:

موسسه حقوقی مهاجرتی آباد آزاد آرام یکی از موسسات مطرح و کاربلد در حوزه مهاجرت است که با توجه به سابقه‌ای درخشان، می‌تواند مانند یک همراه دلسوز در طول مسیر همراه شما باشد، اما در موضوع ویزای بشردوستانه استرالیا موضوع کمی متفاوت است، در واقع این مقاله صرفا برای ارائه اطلاعات تالیف شده و موسسه آباد آزاد آرام هیچ فعالیتی در این زمینه ندارد.

هرآنچه از ویزای بشر دوستانه استرالیا باید بدانید

موضوعات مختلفی در مورد ویزای بشر دوستانه استرالیا مطرح است، از جمله انواع ویزای بشر دوستانه استرالیا که با کد 200 شناخته می‌شوند و دیگر شرایطی که در ادامه این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم، اما ابتدا لازم است که به تعریف کلی از پناهنده و پناهندگی بپردازیم.

پناهنده کیست؟

وقتی فردی به دلایل نژادی، مذهبی، ملیتی یا عضو شدن در یک گروه خاص اجتماعی یا عقیده سیاسی، ترس مواجه شدن با آزار و اذیت را داشته داشته باشد و به همین دلایل در کشوری خارج از کشور اصلی خود به سرببرد، پناهنده گویند. همچنین اگر به خاطر ترسی که از آزار و اذیت نسبت به موضوعی که انجام داده یا به آن اعتقاد دارد، برای حفظ جان و سلامتی خود نتواند به کشور خود برگردد؛ می‌تواند براساس شرایط و قوانین جهانی به دولت کشوری دیگری رجوع و تابعیت آن کشور را دریافت کند تا در امنیت باشد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید و به یاد داشته باشید، این موضوع است که افراد جنگ زده به هیچ وجه در زمره پناهندگان قرار نمی‌گیرند و فقط افرادی که در موارد بالا به آن‌ها اشاره کردیم، در این میان قرار دارند.

حال که صحبت از ترس، آزار و اذیت کردیم، برای درک بهتر این موضوع بهتر است که کمی این موضوع را بازتر کنیم، موارد زیر به طور کامل بیان‌گر این موضوع هستند:

باید یک دلیل محکم وجود داشته باشد که اگر این فرد به کشور خود بازگردد به خاطر دلایلی که ذکر کردیم، مورد آزار و اذیت قرار گیرد.

همان‌طور که در بالا اشاره کوتاهی به این موضوع داشتیم، یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در استرالیا این است که شما در دانشگاه های برتر دنیا که رنکینگ زیر 100 دارند، تحصیل خواهید کرد.

اما موضوع آخر که باید به آن اشاره کنیم، علاوه‌بر آزار اذیت جسمی، تبعیض در رفتار به ویژه رفتارهای سیستماتیک صورت بگیرد.

برای دریافت ویزا هر کشوری، شما موظف هستید که جزئیات و قوانین آن کشور را رعایت کنید، این موضوع برای ویزای بشردوستانه استرالیا هم صادق است، به همین دلیل لازم است که برای اخذ ویزا بشر دوستانه سطح اطلاعات حقوقی خود را با مطالعات در این زمینه افزایش دهید، زیرا عموما آژانس‌های معتبر مانند آباد آزاد آرام زیر نظر ارگان‌های مربوطه در این زمینه فعالیت می‌کند، و به همین دلیل اجازه ندارند به دوستانی که به دنبال ویزای بشردوستانه هستند، خدماتی ارائه دهند.  موضوع مهمی که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، علاوه‌بر غیرقانونی بودن، سخت بودن آن است که به هر فردی هم تعلق نمی‌گیرد.

تغییر قانون ویزای بشر دوستانه استرالیا

استرالیا در گذشته یکی از کشورهایی بود که برای اخذ ویزای بشردوستانه، کمتر کسی با مشکل خاصی مواجه می‌شد، به همین دلیل تعداد زیادی از افراد به راحتی توانستند از طریق ویزای بشردوستانه اقامت این کشور را دریافت کنند، اما از سال 2014 ورق برگشت و استرالیا به این دلیل که طبق قانون قبلی پذیرای افراد زیادی بود که سودی هم برای این کشور نداشتند و خطر آنچنانی هم آن‌ها را تهدید نمی‌کرد، قانون ویزای بشردوستانه خود را دست‌خوش تغییراتی قرار داد.

اما پس از ایجاد تغییرات، شرایط به این گونه پیش رفت که اگر فردی به صورت غیرقانونی، مثلا از طریق قایق وارد آب این کشور شود، دولت استرالیا تا زمانی که به پرونده او رسیدگی کند به کشوری ثالث منتقل می‌شود. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید، این موضوع است که این افراد به هیچ وجه نمی‌توانند از خاک استرالیا اقدام به اخذ ویزا بشر دوستانه استرالیا کنند.

انواع ویزای بشر دوستانه استرالیا

افرادی که از طریق ویزای بشر دوستانه استرالیا قصد مهاجرت به این کشور را دارند، توسط کمیسیون‌های عالی پناهندگان سازمان ملل مورد بررسی قرار می‌گیرند و در نهایت ارزیابی می‌شوند که صلاحیت پناهنده شدن را دارند یا خیر. در نهایت پس از بررسی‌هایی که صورت می‌گیرد، کشور استرالیا به فرد پذیرش شده، اجازه ورود می‌دهد. در این قسمت به معرفی انواع ویزا بشر دوستانه استرالیا می‌پردازیم؛ همراه ما باشید.

ویزای بشردوستانه استرالیا subclass200: یکی از ویزاهای بشردوستانه استرالیا ویزای ساب کلاس 200 است. این ویزا مناسب افرادی است که در کشور مبداء زندگی می‌کنند و در آن کشور در حال اذیت شدن هستند، به همین دلیل این افراد می‌توانند از طریق ویزای بشردوستانه ساب کلاس 200 استفاده کنند. از جمله کشورهایی که می‌تواند به عنوان مقصد این ویزا معرفی کرد، استرالیا است که در مقابل این موضوع، اقامت دائم ارائه می‌دهد. البته از میان هزاران درخواست سالانه فقط تعداد کمی از این افراد که شرایط لازم را دارند، این ویزا را دریافت خواهند کرد. نام دیگر این ویزا REFUGEE است.

در نهایت افرادی که شرایط لازم برای گرفتن پناهندگی را دارند، از طرف کمیسیون‌های عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) مورد شناسایی قرار می‌گیرند و در صورت فراهم بودن تمام شرایط، به کشور استرالیا ارجاع داده می‌شوند.

ویزای بشر دوستانه استرالیا subclass201: یکی دیگر از ویزاهای بشر دوستانه استرالیا ویزای ساب کلاس 201 است. این ویزا مختص افرادی است که در کشور خود به دلایل مختلف مورد آزار و اذیت فراوان قرار می‌گیرند و نمی‌توانند مشکل خود را برطرف کنند. به همین دلیل، به این افراد ویزای ساب کلاس 201 تعلق می‌گیرد. نام دیگر این ویزا IN-COUNTRY SPECIAL HUMANITARIAN است.

ویزای بشردوستانه استرالیا subclass 202: ویزای ساب کلاس 202 که به ویزای بشر دوستانه یا اصلی پناهندگی و یا SHP شناخته می‌شود؛ مناسب آن دست از افرادی است که به دلایل مختلف همچون آزار و اذیت، تبعیض و مواردی که نقض حقوق بشر را به همراه داشته باشند، صادر می‌شود. اما موضوعی که باید در مورد این ویزا حتما رعایت شود، پیشنهاد یک فرد بالا 18 سال سن ساکن استرالیا یا نیوزلند است. این ویزا با نام GLOBAL SPECIAL HUMANITARIAN هم شناخته می‌شود.

ویزای بشردوستانه استرالیا subclass203: کشور استرالیا برای افراد و خانواده آن‌ها که در کشور مبداء مورد اذیت قرار گرفته اند و در معرض خطرات جدی هستند، ویزای بشر دوستانه ساب کلاس 203 را تدارک دیده است. و این افراد می توانند با کمک ویزای بشر دوستانه استرالیا با ساب کلاس 203 درخواست اقامت خود را به دولت استرالیا بدهند. از خصوصیات این ویزا عدم تعلل در بررسی و اعلام نتایج درخواست است. نام دیگر این ویزا ویزا نجات است.

پناهندگی استرالیا با ویزای subclass204: ویزای ساب کلاس 204 که از آن به عنوان ویزای مخصوص زنان در معرض خطر هم یاد می‌شود، مختص زنانی است که خارج از کشور مبداء خود سکونت دارند و همسری ندارند، و علاوه‌بر خودشان، شرایط برای فرزند همراه آن‌ها هم خطرناک است و امکان بروز هرگونه آسیبی وجود دارد. وقتی در این زمینه صحبت از آسیب های جدی می شود، منظور آسیب هایی مانند سو استفاده جنسی و از این قبیل مشکلات است؛ این گونه افراد هم توسط کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شناسایی می شوند و پس از معرفی به دولت استرالیا، می توانند ویزای بشر دوستانه استرالیا ساب کلاس 204 را دریافت کنند.

مراحل اخذ ویزای بشر دوستانه استرالیا

در مرحله اول شما باید مدارکی را که در زیر نام می‌بریم به صورت ترجه شده و اصل ارائه دهید:

  • شناشنامه
  • کارت ملی
  • کارت پایان خدمت یا معافی
  • گواهی ازدواج یا طلاق
  • گواهی سرپرستی فرزند
  • کپی پاسپورت
  • کمیلیک پناهندگی
  • برگه یوگ

پس از ارائه مدارک بالا لازم است که شما فرم‌های 824 و 681 را تکمیل و به آدرس دپارتمان مهاجرت ارسال کنید، اگر مدارکی که ارسال شده مشکلی نداشته باشد با معرف شما در استرلیا تماس حاصل می‌شود و در صورت تایید وی پرونده شما باز می‌شود. از این پس گذراندن مراحل به صورت غیر حضوری و با پست الکترونیک خواهد بود. بعد از این موارد تاریخ مصاحبه به شما اعلام می‌شود که در این صورت شما می‌بایست تمامی مدارک خود را به همراه داشته باشید. پس از مصاحبه، باید مدیکال کامل انجام دهید و در نهایت ویزای بشر دوستانه شما برای کشور استرالیا صادر خواهد شد.
توجه کنید که زمانی که مدارک شما به دست اداره مهاجرت برسد، حداکثر تا یک ماه به شما اطلاع می دهند که مدارک شما مورد تایید قرار گرفته است یا خیر؛ اگر پاسخ منفی بود که موضوع تمام شده است، اما اگر اطلاعات شما مورد پذیرش واقع شود، بین 3 ماه تا یک سال زمان نیاز خواهد بود که قبولی یا ریجکتی پرونده شما اعلام شود. در این زمان اگر پرونده شما ریجکت شود، شما حق اعتراض نخواهید داشت اما می توانید مجددا مدارک را برای بررسی ارسال کنید.