نظام آموزشی استرالیا


سیستم آموزشی استرالیا به واسطه نظام آموزشی اش شناخته شده است. نظام آموزشی استرالیا در سال ۱۹۹۵ دایر شده است و شامل یک سیاست ملی است که تمامی سطوح آموزشی را در بر می گیرد. نظام جامع آموزشی استرالیا به نام Australian Qualification Framework یا AQF نامیده می شود.
دوره کارشناسی در استرالیا به مانند سایر کشورها 4سال که تحت شرایطی قابل کاهش به 3 سال می باشد و به دیپلم و یا پیش دانشگاهی با معدل حداقل 14 یا 15 و در صورت الزام دانشگاه مدرک Foundation و مدرک زبان نیز نیاز می باشد. شهریه این مقطع بین ۲۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ دلار در سال با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت می باشد. دوره کارشناسی یا لیسانس به شما این امکان را می دهد که در رشته مورد نظر خود به صورت علمی و تئوری وارد شوید. اگر در کشوری غیر از استرالیا سال ۱۲ خود را تمام کرده اید، معمولا برای ورود به دوره کارشناسی لازم است که دوره کالج یا Foundation را به مدت یک سال بگذرانید. دوره کارشناسی استرالیا به مدت ۳ سال می باشد. بعد پایان ۳ سال می توانید به مدت ۱ سال دیگر با تمرکز روی تحقیق ادامه تحصیل دهید تا مدرک کارشناسی ممتاز (Honours) دریافت کنید. در صورت گذراندن دوره Honours معمولا می توانید بدون ورود به دوره فوق لیسانس به طور مستقیم وارد دوره دکترا شوید، یا اگر وارد دوره فوق لیسانس شدید، مدت دوره یک سال خواهد بود که ممکن است دوره لیسانس ۵ سال به طول بیانجامد.
دوره کارشناسی پیشرفته Bachelor Honours Degree
کارشناسی پیشرفته دوره یک ساله ایست که بعد از لیسانس ۳ ساله قرار داده شده است. دوره لیسانس پیشرفته در سطح ۸ از نظام جامع آموزشی استرالیا قرار می گیرد.

دوره Graduate Certificate
مقطع Graduate Certificate در واقع مقطعی بین کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد که مدت آن معمولا بین ۶ ماه تا یک سال است. این مقطع برای افرادی است که می خواهند دانش کاربردی و تخصصی درباره رشته ای بدست آورند تا بتوانند راحت تر وارد بازار کار شوند. ممکن است رشته ی انتخابی افراد در لیسانس با رشته آنها در این مقطع متفاوت باشد. دوره Graduate Certificate در مقطع ۸ از نظام جامع آموزشی استرالیا قرار می گیرد. اگر بخواهید از این مقطع وارد دوره کارشناسی ارشد شوید، ممکن است بتوانید آن را در یک سال تمام کنید.
دوره Graduate Diploma
مقطع Graduate Diploma در واقع مقطعی بین کارشناسی و کارشناسی ارشد می باشد که مدت آن معمولا بین ۱۲ ماه تا ۲ سال است. این مقطع برای افرادی است که می خواهند دانش کاربردی و تخصصی درباره رشته ای بدست آورند و سپس وارد بازار کار شوند. ممکن است رشته ی انتخابی افراد در لیسانس با رشته آنها در این مقطع متفاوت باشد. دوره Graduate Diploma در مقطع ۸ از نظام جامع آموزشی استرالیا قرار می گیرد. اگر بخواهید از این مقطع وارد دوره کارشناسی ارشد همان رشته شوید، می توانید آن را در یک سال تمام کنید.
دوره کارشناسی ارشد در استرالیا Masters Degree
به طور کلی ۲ مدل کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا ارائه می شود که هر دوی آنها در سطح ۹ نظام جامع آموزشی استرالیا می باشند. دوره کارشناسی ارشد تحقیقاتی (Research) که هدف آن بیشتر به کار گیری دانش پیشرفته برای امور تحقیقی و پژوهشی می باشد. نام های دیگر این نوع کارشناسی ارشد، Master by Research یا Master of Philosophy یا MPhil می باشد. این دوره برای افرادی مناسب است که می خواهند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در دوره کارشناسی ارشد تحقیقاتی، معمولا یک سال روی تحقیق زمان گذاشته می شود و برخلاف دکترا، نیازی به ارایه ی یک تز خاص و نوین نیست و بیشتر جنبه آماده سازی دانشجو برای پژوهش در مقطع دکترا را دارد. دوره کارشناسی ارشد آموزش محور (Coursework) که هدف آن آموزش کاربردی دانش پیشرفته جهت به کار گیری در محیط کار حرفه ای می باشد. مدت دوره کارشناسی ارشد در استرالیا ۱ تا ۳ سال می باشد. شهریه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد ۱۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ در سال و هزینه های زندگی حدود ۲۰۰۰۰ دلار در سال می باشد. به طور کلی ۲ نوع کارشناسی ارشد در دانشگاه های استرالیا ارائه می شود که همگی آنها در سطح ۹ نظام جامع آموزشی استرالیا (AQF) می باشند.
پیش نیازهای دوره کارشناسی ارشد در استرالیا:
• مدرک کارشناسی یا کارشناسی ممتاز (Honours)
• مدرک زبان به طور میانگین آیلتس ۶ یا ۶.۵ (بعضی از رشته ها ۷) یا معادل آن در سایر آزمون های زبان
• سابقه کار در بعضی رشته ها مورد نیاز است، برای مثال اگر می خواهید در رشته ای متفاوت از رشته تحصیلی لیسانس خود تحصیل کنید، دادن سابقه کار مرتبط بسیار سودمند است.
دوره کارشناسی ارشد پژوهش- محور یا تحقیقی (Research)
هدف آن بیشتر به کار گیری دانش پیشرفته برای امور تحقیقی و پژوهشی می باشد. نام های دیگر این نوع کارشناسی ارشد، Master by Research یا Master of Philosophy یا MPhil می باشد. این دوره برای افرادی مناسب است که می خواهند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند. در دوره فوق لیسانس تحقیقی معمولا یک سال روی تحقیق زمان گذاشته می شود و برخلاف دکترا، احتیاجی به ارائه یک تز خاص و نوین در پایان نامه نیست و بیشتر جنبه آماده سازی دانشجو برای تحقیق در مقطع دکترا را دارد. در پایان این دوره باید یک پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال ارائه شود. در بعضی از دانشگاه ها به شما این امکان داده می شود که بعد از سپری شدن یک سال از دوره فوق لیسانس تحقیقی به دوره دکترا انتقال پیدا کنید.
دوره فوق لیسانس آموزش محور (Coursework)
هدف آن بیشتر به کار گیری دانش پیشرفته در محیط کاری حرفه ای می باشد. برنامه درسی در این نوع کارشناسی ارشد، شامل دروس اصلی و دروس انتخابی و اختیاری است، که در اغلب موارد حضور در کلاس درس و انجام تکالیف و پروژه های درسی در آنها اجباری است. برای بسیاری از دروس آزمون پایان ترم نیز وجود دارد و دانشجو ملزم به شرکت در آن و کسب نمره قابل قبول است. در برخی از رشته های کارشناسی ارشد آموزش محور، دانشجو باید پروژه عملی پایانی نیز انجام دهد.
• دوره دکتری Doctoral Degree
• دوره دکترا در سطح ۱۰ و بالاترین سطح از نظام جامع آموزشی استرالیا می باشد. دوره دکترا معمولا به دو صورت است هر دو بر پایه ی تحقیق و پژوهش می باشند. دانشجوی دکترا باید رساله ای داشته باشد که شامل طرحی جدید و یا ایده ی خاص و نوینی باشد. دکترای پژوهشی یا تحقیقاتی معمولا به نام Doctor of Philosophy یا DPill می باشد و دکترای حرفه ای (Professional) یا (phd) که معمولا به نام دکترا به همراه {نام آن رشته} نامیده می شود.
مدت زمان تحصیل دکترا در استرالیا ۳ سال به صورت تمام وقت است و در این مدت دانشجو باید بتواند پژوهش کاملی در راستای پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال خود انجام دهد و مراحل انجام این پژوهش جامع و یافته های آن را در قالب یک رساله ارائه دهد. در پایان، فارغ التحصیلان این دوره مدرک دکترا با عنوان PhD یا DPhil دریافت می کنند. کشور استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دوره دکتراست، زیرا دانشجویان دکترا در دانشگاه های استرالیا، می توانند از امکانات پژوهشی بی نظیری بهره مند شوند. علاوه بر این، امکان دریافت بورسیه تحصیلی و مقدار آن در دوره دکترا در کشور استرالیا از مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بالاتر است. یکی از مهمترین شروط پذیرش در دوره دکترا ارائه یک پیشنهاد تحقیقاتی یا پروپوزال با ایده ای کاملا جدید است. در این مسیر باید با اساتید دانشگاه و دانشکده مورد نظر خود در تماس باشید و پروپوزال خود را به آنها ارائه دهید و بتوانید استادی را پیدا کنید که از پروپوزال شما حمایت کرده و بپذیرد در مسیر این پژوهش سوپروایزر شما باشد.
در دوره دکترا ۳ قسمت اصلی وجود دارد:
• مروری بر پژوهش های انجام شده در زمینه تحقیقاتی مورد نظر
• انجام یک پروژه پژوهشی با ایده ای کاملا نو
• نوشتن یک رساله مرتب و طبقه بندی شده که پژوهش انجام شده را توضیح داده و جوانب مختلف آن را تحلیل می کند.